Bizi Takip Edin..

MELİK DUYAR...

Melik Duyarın Mesajı

Merhaba,

Öncelikle çocukların en önem verdiğim varlıklar olduğu vurgulamalıyım. Özellikle zihinsel olarak sağlıklı ve kapasiteli bir gelecek nesil yetiştirilmesine küçük yaştan başlayarak destek vermek amacıyla 3 ile 7 yaş arasında çocuklar için hazırlamış olduğum ”ÇOCUK, ZEKA & HAFIZA” setimle ve diğer eserlerimle bu katkıyı yapmaya devam ediyorum.

Ömrüm yettiği sürece bu katkıyı birçok başka projeyle yapmaya kuşkusuz yapmaya devam edeceğim. Uzun süredir hazırlığını tamamladığım, ancak diğer projelerin yoğunluğundan bir türlü başlamaya fırsat bulamadığım bir projeye start vermiş durumdayız. Bu projenin adı “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” eğitim programıdır. Bu projeyi öne almamın nedeni 2010 yılında Almanya’nın Magdeburg kentinde 13 yaşındaki Hintli küçük kız Priyanshi Somani ile karşılaşmamdır. Memoriad Dünya Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı olarak Memoriad olimpiyat kupasını vermek için Almanya’ya davet edilmiştim. Bu yarışmada benzer bir yöntemle parmaklarını bir soroban (bir çeşit abaküs) gibi kullanarak hafıza gücünü minimum seviyede kullanarak zihinsel matematik dünya şampiyonu olan Priyanshi’yi görünce, bu projeyi öne almam gerekli diye düşündüm.

"Zihinsel Matematik Dünya Kupası-2010 & Memoriad Yönetim Kurulu Hintli Öğrenci Priyanshi Somani'nin Başarısını Kutluyor"

Bu arada bu konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan birçok kişinin bu projeye benzer bazı sistemleri çeşitli uzak doğu ülkelerinden satın alarak ya da temsilcilik alarak çok yüksek ücretlerle pazarladıklarına şahit oldum. Doğru teknikleri, doğru kişilerden almaları ve bu olayın finansal bir istismar konusu olmaması için bu konuya “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” programıyla bir çeki düzen vermeye karar verdim.

“Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” programı 5 ile 11 yaş arası (5 yaş ve 11 yaş dahil) çocukların zihinsel aritmetik kanalıyla beyinlerinin eğitimiyle ilgilidir. ”ÇOCUK, ZEKA & HAFIZA” eğitim seti hariç, bugüne kadar hazırladığım bütün eğitim setlerim evde ailenin, öğrencinin veya kişinin kendi kendine çalışarak kendilerini geliştirebilecekleri şekilde hazırlanmıştır.

Ancak hazırlamış olduğum yeni “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” eğitim programı haftalık 2 saatlik çalışmalarla 2 yıl süren bir eğitim programıdır. Bu eğitimden fayda sağlayabilmek için minimum 1 yıl bu eğitim programına katılmak gerekiyor. Bu nedenden dolayı bu eğitimi kendi kendine çalışılacak bir eğitim seti olarak değil de, bir öğretmen nezaretinde ve bir ders ortamında öğrenilecek şekilde dizayn ettim. Eğitim dokümanlarını da buna göre hazırladım.

Hazırladığım bu özel programın eğitimini tek başıma tüm Türkiye’ye veremeyeceğim için bu programı konuda yetenekli ve ilgili insanları eğiterek temsilcilikler yoluyla tüm Türkiye’de başlatma kararı aldım. Bu arada Memoriad yönetim kurulu bu sistemi diğer ülkelere de yaymak için dokümanları İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Çinceye çevrilmesine karar vererek çalışmaları başlatmıştır.

Yapılan araştırmalar insanların beyin kapasitelerini çok az bir bölümünü kullandıklarına işaret etmemektedir. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesine beynin sadece mantık ve matematikle uğraşan, lineer çalışan beynin sol yarım küresi yoğun olarak kullanılırken, beynin hayal gücü, resim, ritim ve bütün görme yeteneklerinde üstün olan beyin sağ yarım küresinin atıl bırakılmasıdır. İşin sırrı beynin her iki yarım küresinin birlikte ve dengeli kullanılmasıdır.

Beyin yarım kürelerinin kullanılmasını sağlayan birçok farklı yöntem vardır. 1990’lı yılların başından bu yana insanların beyin kapasitelerini en üst seviyede kullanmaları için çok sayıda tekniklerle geliştiren ve eserler üreten bir kişi olarak  “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” eğitim sisteminin bu yöntemlerden sadece biri olduğunu söyleyebilirim. Bu program özellikle 5 ile 11 yaş arası çocukların beyinlerini her iki yarım küresinin birlikte kullanılmasına önemli ölçüde destek vermektedir.

Bu sistemi önemsemenizi, ancak her şeyi tek bu sistemden beklememenizi öneririm. Örneğin 3 ve 7 yaş arası çocukların hafıza, zeka ve beyin gelişimlerini sağlam temellere oturtmasını sağlayan. ”ÇOCUK, ZEKA & HAFIZA” setini bu dönemde ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Yine 12 yaş üzeri ve dönemlerde kullanılması gereken diğer sistemleri de incelemenizi öneririm.

“Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” programında görüşünceye kadar beyninize iyi bakın.

Saygılarımla,

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza Ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı